fbpx
27 C
İstanbul
Cuma, Eylül 22, 2023

Çin ekonomisi zayıflıyor

- Reklam Alanı -spot_img

ABD’nin Çin’e yönelik gümrük vergisi artırımlarına bağlı olarak Çin ekonomisi 2018 yılı üçüncü çeyreğinde güç kaybederek bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %6,5 büyüme (bir önceki çeyreğe göre %1,6) kaydetti.  Böylece ülke GSYH’si 2009 yılından bu yana en düşük performansını sergilemiş oldu. 2017 yılında ortalama %6,9 büyüyen Çin ekonomisinin 3. çeyrekte %6,6 büyümesi bekleniyordu.

Küresel PMI verilerinin küresel ticarette yavaşlamaya işaret etmesi ve ABD’nin güçlü ekonomik görünümüne bağlı olarak Fed’in kademeli faiz artırmaya devam edeceği 2019 yılını dikkate aldığımızda ABD ile anlaşma sağlanamadığı takdirde Çin ekonomisinde güç kaybının önümüzdeki dönemde de devam edeceğini düşünüyoruz.

Bu olumsuz beklentiyi olumluya çevirebilecek bir gelişme yaşandı. 30 Kasım’da Buenos Aires’te başlayacak olan G20 zirvesinden bir gün önce henüz resmi kaynaklar tarafından doğrulanmasa da ABD ve Çin başkanları Trump ve Xi Jinping’in bir araya gelme ihtimali var. Olumlu olabilecek herhangi bir adım küresel ticareti hareketlendirebilir. Bekleyip göreceğiz.

- Reklam Alanı -
Son Haberler
- Reklam Alanı -spot_img
İlgili Haberler
- Reklam Alanı -spot_img