fbpx
14.7 C
İstanbul
Perşembe, Ekim 5, 2023

Haftanın makro-ekonomik gündeminin merkezinde Merkez Bankası faiz kararı var

- Reklam Alanı -spot_img

13 Ocak 2020, Pazartesi

Merkez Bankası Kasım ayı ödemeler dengesi verilerini açıklayacak. Eylül 2,35 milyar dolar olan cari işlemler fazlası Ekim ayında 1,55 milyar dolar seviyesine gerilemişti. Kasım ayında dış ticaret açığındaki artış ve gelen turist sayısının önceki ayın yarısına düşmesine bağlı olarak cari işlemler dengesinin 400 milyon dolar civarında açık vermesini bekliyoruz.

14 Ocak 2020, Salı

Kasım ayı sanayi üretimi verileri açıklanacak. Arındırılmamış verilere göre sanayi üretimi Ekim 2019’da bir önceki yılın aynı ayına göre %2,79, takvim etkisinden arındırıldığında bir önceki yılın aynı ayına göre %3,81 büyümüş, takvim ve mevsimsellik etkilerinden arındırıldığında ise bir önceki aya göre %0,94 daralmıştı. Takvim ve mevsimsellik etkilerinden arındırılmış dış ticaret verilerindeki gelişmeleri dikkate aldığımızda sanayi üretiminin Kasım ayında bir önceki aya yükseliş kaydettiğini tahmin ediyoruz.

Ayrıca Kasım ayı perakende ticaret ve sanayi ciro verileri açıklanacak.

15 Ocak 2020, Çarşamba

Aralık ayı merkezi yönetim bütçe verileri açıklanacak. Kasım ayında merkezi yönetim bütçesi 7,78 milyar TL fazla vermişti. Geçen hafta açıklanan nakit bazlı bütçe verileri Aralık ayında gelirlerde bir önceki aya göre %16’lık düşüş, giderlerde ise %42’lik artış yaşandığını göstermiş, böylece nakit dengesi 36,77 milyar TL açık ile 2019 yılının rekorunu kırmıştı. Söz konusu veriler merkezi yönetim bütçesinin Aralık ayında da benzer bir performans sergileyeceğini gösteriyor.

Aralık ayı konut satış verileri açıklanacak. Kasım ayında Türkiye genelinde konut satışları aylık 4.438 adet azalışla 138.372 seviyesine gerilemişti.

16 Ocak 2020, Perşembe

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararını açıklayacak. Geçen hafta açıklanan TCMB Ocak ayı Beklenti Anketi’ne göre TCMB’nin 1-hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi bir önceki ay %12,52 iken Ocak ayında %11,53 seviyesine geriledi. Aralık ayı toplantısında Merkez Bankası 1-haftalık repo faiz oranı olan politika faizini %14’ten %12’ye düşürmüştü. Dolayısıyla Beklenti Anketi’ne katılan piyasa profesyonelleri toplantıdan ortalama 50 baz puanlık bir indirim bekliyor. Foreks tarafından yapılan ankette ise beklentiler ağırlıklı olarak değişiklik olmayacağı yönünde. Foreks anketine katılan 21 ekonomistin 9’u ise 25-100 baz puan aralığında indirim bekliyor. Anketten ayrı olarak basında çıkan haberlere göre JP Morgan 50 baz puan, TD Securities ise 150 baz puanlık indirim bekliyor.

Kasım ayı özel sektör uzun vadeli kredi borcu verisi açıklanacak. Ekim ayında borç aylık 2,2 milyar dolar azalışla 193,1 milyar dolar seviyesine gerilemişti.

Dr. Fulya Gürbüz

- Reklam Alanı -
Son Haberler
- Reklam Alanı -spot_img
İlgili Haberler
- Reklam Alanı -spot_img

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz